Jógová cvičení pro děti

"Pojďte, děti, zveme vás ke hře na zvířátka" To je cyklus cviků nazvaných podle různých živočichů. Pro zdárný vývoj dětského těla je tu velmi důležité, že střídáme cviky statické se cviky dynamickými, motorickými.

Zamyšlení pro rodiče.

V praxi se určitě mnoho z vás setkává s dětmi, které potřebují více pozornosti než ostatní. Často se jedná o děti, které jsou příliš pohyblivé a agresivní nebo naopak velmi unavené a bez energie. Tyto děti potřebují individuální přístup prostřednictvím jógy na míru. V tomto případě mluvíme o jógové terapii. Program jógové terapie je sestaven s ohledem na psychický a tělesný vývoj, individuální potřeby a možnosti dítěte. Terapeut pak pomáhá dítěti na cestě k řešení daného problému pomocí jógových technik. Pro sestavení individuálního programu jógové terapie je důležité vědět, které energie u dítěte momentálně nejsou v rovnováze. Pomocí pohybových a emotivních cvičení se potom posílí opačné energie, které jsou nezbytné k odstranění nerovnováhy.

Jógová terapie pro děti je založena na ájurvédské typologii, podle které se jedinečné vlastnosti každého dítěte odvíjejí od kompozice tří energií (Vata, Pita, Kapha) v těle, které řídí všechny tělesné a psychické funkce. Každá energie má své pozitivní vlastnosti. Když se ale jedna z těchto sil v těle zvýší, například nezdravým způsobem života nebo okolními faktory, může dojít k nerovnováze. Ta se pak projevuje v chování a/nebo zdraví. Děti s přemírou energie Vata v těle mají tendenci být více impulsivní a úzkostlivé a mohou trpět bolestmi břicha, mít suchou kůži nebo rychle ubývat na váze. Děti s přebytkem energii Pita jsou horlivé, puntičkářské a rychle se dokážou rozzlobit. Příliš energie Pita způsobuje i bolesti hlavy, horečky a alergie. Děti s přebytečnou energii Kapha v těle jsou pomalejší, baculatější, více netečné až líné a často trpí na nachlazení a zácpu.

Jakou, kde a s kým začít cvičit jógu?  Zcela jistě je třeba hledat odpověď na tuto otázku cestou pokusu a omylu. Ne každý styl nám je blízký, ne každý instruktor nám sedí a ne každý přístup nás osloví.

Pokud se chcete začít vzdělávat na poli dětské jógy a zapojit tuto aktivitu do svého programu práce s dětmi – ať už doma,  či při mimoškolních aktivitách – měli byste se s jógou sami předem seznámit a sami ji začít cvičit. Ke vkročení na cestu jógy vás může motivovat třeba to, že do svých pohybových aktivit zařadíte jógové pozice, dechová cvičení a sestavu pozdravu slunci.Provozovatel

Mateřská škola Broumov
Příčná 227, Nové Město, 550 01 Broumov
IČO: 75013002

Logopedická prevence

MŠMT

Školka Broumov